Vissza az alapokhoz: az arctisztítás fontossága
Mielőtt legyintenél, hogy ez a téma egy lerágott csont, tedd fel magadnak a kérdést: mennyire vagy jártas az arctisztítás részleteiben? Vajon Te helyesen és alaposan tisztítod a bőröd, a számodra megfelelő készítményekkel?
Azt mind jól tudjuk, hogy az alapos arcmosás alapvető része (kellene hogy legyen) a mindennapos test- és bőrápolásnak, na de Te mennyire vagy képben, amikor választani kell a tej és tonik között, vagy hogy a balzsam vagy a zselé jön előbb a rutinban?
A napi rutin fontossága
Hiába kened magadra a legdrágább csoda krémet, ha az alatta levő bőrrétegen vastagon áll az egész napos szennyeződés. Ezzel gondolom nem árultam el nagy titkot, de néha nem árt megemlíteni az alapvető igazságokat. A legjobban akkor tud hasznosulni bármilyen kozmetikum, ha azt egy jól előkészített és alaposan megtisztított bőrre viszed fel.
És mit is tisztítunk le? Életmódtól, életkortól, lakhelytől és évszaktól függően ez igen eltérő lehet, de a teljesség igénye nélkül íme néhány példa: faggyú (amely kortól, nemtől függő mennyiségű lehet), környezeti szennyeződések, por, izzadság (nyáron, vagy a trópusokon ez nyilván több, mint télen, a hidegben), kozmetikumok (pl. krémek, smink, fényvédő). Az ember sokszor bele se gondol, hogy mi minden van a bőrünkön, ezért a tudatos ápolás és tisztítás elengedhetetlen.
A bőr egyedi pH értékét is szem előtt kell tartanunk, hiszen ha ez az egyensúly megborul es elmozdul az egyik irányba, annak hosszútávú negatív következménye a zsíros vagy a kiszáradt bőr lehet, illetve a sérült bőrgát. Fontos tehát, hogy a lipid réteg, ami a bőrünkön van az idealis pH értéken belül essen. A bőrünkön levő faggyú és zsírréteg akkor távolítható el a legjobban, ha olyan anyagokat használunk, amik oldják ezt a zsírt és szintén zsírszerűek - épp ezért csak a tonik, vagy a víz nem elegendő az esti arcmosáshoz!
Melyik formulát válasszam?
Manapság a bőség zavarával küzdünk, ha arctisztításról és lemosásról van szó. Mindenki megtalálhatja a számára leginkább megfelelő készítményt, legyen az akár balzsam, micellás víz, habzó lemosó, olajos lemosó, stb. - a határ a csillagos ég.
Ami nem mindegy, hogy TE milyen bőrrel rendelkezel! Ideális esetben a tisztító készítmény nem csak alaposan tisztítja a bőrödet a zsíroktol, szennyeződésektől, sminktől és SPF-től, de miután lemostad/eltávolítottad, a bőröd nem kezd feszülni, nem lesz kipirult, vagy érzékeny. Ahhoz, hogy a bőrállapotodnak megfelelő készítményt válassz, sokszor rengeteg pénzt és energiát kell elfecsérelni ahhoz, hogy megtaláld azt, amit hosszú távon igazán szeretni fogsz Te és a bőröd is.
Szerencsére az interneten rengeteg információ elérhető, de sokszor a személyes tapasztalatok annyira szubjektívek, hogy ami másnak működik, az Neked nem feltétlenül a legjobb/legmegfelelőbb formula — ezért fontos, hogy a személyre szabott bőrápolási rutinodat egy szakember állítsa össze. Ha elakadtál az arctisztítók tengerében, fordulj hozzánk bizalommal, mi szívesen segítünk, hogy rátálalj az igazira! ;)
Az arctisztítók fajtái
Nem egyszerű listába rendezni, hogy mi minden érhető el a piacon, de az alábbiakban bemutatjuk a leggyakrabban előforduló formulákat.
Olaj (Cleansing Oil) — Az olajos lemosók kifejezetten a smink, a naptej és a nagyon nehezen eltávolítható zsírok alapos tisztítását hivatottak ellátni. Legtöbbször a formula úgy lett kidolgozva, hogy vízzel érintkezve egy emulziót hozzon létre, ezzel megkönnyítve a lemosást. Az esti arctisztítás első lépéseként használjuk. Megjegyzés: az olajos lemosók nem helyettesíthetőek más (háztartási/étkezési) olajokkal; ez utóbbiak használata gyakran vezet gyulladásos bőrbetegségekhez, és nem alkalmasak arcápolásra.
Balzsam (Cleansing Balm) — Hasonlóan az olajos lemosókhoz, a tisztító balzsamok is kiválóan oldják a sminket és a szennyeződéseket: amikor a balzsamot a tenyerünkbe vesszük, az hamar elolvad, és könnyedén tudjuk masszírozni az arcon, miközben a vízálló sminket is könnyedén elolvasztja, majd vízzel érintkezve ez a formula is egy emulzióvá válik és könnyedén lemosható. Különösen ajánljuk szempillaspirál viselőknek! Szintén első lépésnek ajánlott az esti arclemosáshoz.
Krém (Cleansing Cream, Cold Cream) — A gyengéd arctisztítás elengedhetetlen része a krémes állagú arctisztító. Olajokban gazdag formulája segít fellazítani a szennyeződéseket, és nem hagy feszülő érzetet a tisztítást követően.
Tej (Cleansing Milk) — Az arclemosó tejek a krémhez hasonlóak, de annál jóval hígabb állagúak. Míg a korábban említett arclemosó krémet könnyedén bele lehet masszírozni kézzel az arc bőrébe, a tej ennél jóval folyósabb, és jobban kezelhető, ha vattára téve vagy arctisztító (muszlin) kendővel használjuk.
Tonik (Toner) — Sokan az arctonikot arctisztítónak használják, helytelenül. Mivel a tonikok nagy többségükben vizes alapúak, így csak sikertelenül tudnak bármilyen zsíros szennyeződést vagy sminket lemosni. De nem is erre lettek kitalálva, hiszen az elsődleges funkciója a bőr pH értékének helyreállítása, miután lemostuk az arcunkat egy lúgos lemosóval. Manapság egyre több olyan tonik van a piacon, amelyet esszenciaként, vagy egy hígabb szérumként kell kezelni és használni, hogy az értékes összetevőket minél jobban ki tudjuk használni, és ne egy vattapamacson vagy a kukában végezzék.
Micellás víz — Az elmúlt években futótűzként terjedtek el a különböző micellás vizek, nem véletlenül, hiszen az egyik legjobb sminkeltávolító folyadék. És ezt ki is szeretném emelni: a micellás víz sminklemosó és nem tonik!!! Arra lett kitalálva, hogy a szennyeződést magához vonzza, de ha tartósan a bőrön marad, akkor annak negatív mellékhatásai a pattanások vagy a bőr irritációja lehet. Tehát a micellás vizet minden esetben le kell mosni az arcról (még akkor is, ha a csomagoláson azt állítják, hogy erre nincs szükség).
Kétfázisú sminklemosó — A makacs smink ellensége, vízálló szempillaspirált, tust és tartós rúzst is gyönyörűen el lehet vele távolítani, mielőtt lemosnánk az arcunk többi részét. Érdemes egy vattára felvinni, és azt a kezelendő felületen hagyni 10 másodpercig, majd nagyon gyengéden (soha sem dörzsölve!) letisztítani.
Tisztító kendők — Minden tisztító kendő ördögtől valónak lett kikiáltva jó pár éve, hiszen nem csak környezetszennyező (nagyon nehez bomlik le a kendő), de sokszor nehezen, csak a bőrt dörzsölve szedi le a szennyeződéseket, és akkor sem maradéktalanul — ezzel azt eredményezve, hogy még több kendőt használunk, még jobban dörzsöljük az arcot, még jobban irritálva a bőrt és a ráncok kialakulásához és mélyüléséhez vezetve. Viszont a tisztító kendőknek is megvan a helye: kempingezéshez, utazásokon, fesztiválokon, vagy olyan esetekben, ha tiszta folyó víz nem elérhető sokszor egy tisztító kendő lehet a megmentőnk.
Habzó lemosó (zselé, hab, krémzselé, stb.) — Sokaknak ez jut először eszébe, ha arclemosókról beszélünk, pedig manapság igazán kibővült a kínálat. A habzó lemosók igen hatásosak, ha alapos arctisztításról van szó, hiszen hatásmechanizmusuk abban rejlik, hogy a buborékok magukhoz vonzzák a zsíros szennyeződéseket. De mindenkinek a saját bőrállapotának megfelelő lemosó ajánlott, hogy elkerüljük a bőr kiszárítását. És a szappan használata bőrtípustól függetlenül mindenkinek kerülendő!!
Milyen sorrendben haladjak?
A rengeteg különböző arclemosó és tisztító csak zavarodottságot eredményez, amikor választani kell. Ha le akarjuk egyszerűsíteni, akkor a következő szabályt kell követni: az első lépésben olyan készítményt használj, amely legjobban feloldja és tisztítja az arcbőrön levő zsíros szennyeződéseket, a második lépés pedig az esetleges maradványokat maradéktalanul eltávolítja. Az olaj az olajat, a víz a vizet vonzza.
Ha túl elvontnak tűnik, itt egy gyakorlati, személyes példa: mivel én napi szinten használok fényvédőt, és az esetek nagy többségében szempilla spirált, amit nagyon nehezen tudok eltávolítani dörzsölés nélkül, így az első lépésben egy cleansing balmot használok, amelyet vízzel lemosok, majd a második lépésben egy habzó lemosóval folytatom az arctisztítást. Az én bőrállapotomnak és szokásaimnak ez a módszer vált be a legjobban.
A rutin eltérő lehet mindenkinél, hiszen nem mindenki sminkel napi szinten, dolgozik olyan környezetben, ahol vastagon rakódnak rá szennyeződések, és a bőrállapot eltérő lehet évszakonként is akár. Ezért fontos, hogy az egyedi igényekhez alakítsuk arctisztítási szokásainkat, és vegyük figyelembe a szakemberek javaslatait. A dupla tisztítás (double cleansing) klinikai kutatásokkal igazolható hatásfokkal rendelkezik: a vízálló smink vagy vízálló fényvédő használatakor az egyszeri tisztítás nem elegendő, mert a szennyeződés java a bőrön marad a lemosást követően is.
Mikor jobb: reggel vagy este?
Nem véletlenül taglaltuk eddig is az arctisztítás jelentősségét, de az esti arctisztítás elengedhetetlen fontosságú. A bioritmusunk az evolúció során arra állt be, hogy éjszaka, az alvás során zajlanak le a sejtmegújító folyamatok - ezért (is) fontos a pihentető éjszakai alvás amelynek során a bőrünk kollagén és elasztin termelése, a sejtosztódás, és még sok más fiziológiai folyamat zavartalanul működhessen. Ha úgy fekszünk le aludni, hogy az egész napos kosz az arcunkon marad, nagyban növeljük az akne kialakulásának veszélyét, felgyorsul a bőr öregedésének folyamata, a vízveszteség, a ráncok mélyülése: röviden a bőrmegújító folyamatok hátráltatva vannak. És ha ráadásul sminkben alszunk, vagy a sminket nem megfelelően távolítjuk el, csak tovább rontunk a helyzeten!
A reggeli arcmosás már csak egy "szinten tartó" arctisztítás: az éjszaka során jóval kevesebb szennyeződés halmozódik fel bőrünkön, ezért minden esetben csak gyengéd arctisztítást javasolt, hogy a bőrgát ne sérüljön.
Mit ajánl a Hortenzia Stúdió?
A legfontosabb szempont, amit minden esetben szem előtt kell tartanod, hogy az arclemosód, legyen az bármilyen formula, soha ne okozzon feszülő, húzódó, szárító vagy viszkető érzetet — nem csak használat közben, de használat után se. Ha a jelenlegi arctisztítód használata után nem bársonyosan puhának, ápoltnak és tisztának érzed az arcod, akkor lehet, hogy túlságosan szárító ez a termék a számodra, és lehet, hogy érdemes lenne váltani egy gyengédebb lemosóra, vagy másmilyen formulára. Mi nagyon szívesen ajánlunk számodra alternatívákat, amelyeket megtalálhatsz a Stúdióban.
Hozzátennénk, hogy érdemes megfogadni a szakemberek tanácsait, hiszen mi arra törekszünk, hogy minden termék, amit a rutinodban használsz, hosszú távú javulást eredményezzen és a bőrállapotodnak megfelelő legyen: ne legyen túl durva, irritáló vagy gyulladást okozó. Mi figyelembe vesszük az egyedi igényeidet, és személyre szabott javaslatot teszünk. Elkerülendőek a házi praktikák és otthoni kotyvasztás — ha nem akarsz a TikTok trendek áldozatává válni, ne kísérletezz a "népi orvoslással"!
Ha személyre szabott termékajánlást szeretnél, ahol részletesen kielemezzük bőrápolási szokásaidat, akkor foglalj időpontot egy személyes konzultációra.