Mi a legjobb anti-ageing készítmény? Mi eláruljuk!

Nem beugratós kérdés, hiszen a csapból is ez folyik, és mára már köztudott, hogy a fényvédő használata elengedhetetlen kortól, nemtől és bőrszíntől függetlenül. A fényvédő készítmények bőséges és rendszeres használata bizonyul a leghatékonyabb anti-ageing módszernek, hogy idejében fellépjünk a napfény bőrt károsító hatásaival szemben.

Mi is az a fényvédő?

A fényvédők az UV-fények káros hatásainak kivédése érdekében fényvédő összetevőkkel dúsított napozó kozmetikumok. Akár különböző problémákra, bőrtípusokra szabottan is kaphatók: fényvédő arckrém, fényvédő zsíros bőrre, naptej gyerekeknek… Első látásra beazonosíthatók arról, hogy SPF, PPD, esetleg UVA vagy UVB kódokkal vannak ellátva. Melyik mit is jelent?

Mi a különbség az UVA és az UVB-sugárzások között?

A napfény közel fele látható fényből, 45%-a infravörös sugárzásból, és mindössze 5-7%-a lila színű, de szemnek láthatatlan ultraviola (UV) sugárzásból áll.

Ez az UV-sugárzás is három részből áll. A legmélyebbre hatoló UVA-sugarakból, a bőrégésért felelős UVB-sugarakból, és a Föld felszíni rétegein át hozzánk már el sem jutó UVC-sugarakból.

Az UVA és az UVB káros hatásait érezzük mindannyian a bőrünkön. Állítólag a nagyobb energiájú UVB ezerszer veszélyesebb, azonban az UVA-sugarakból ezerszer több ér bennünket. Mielőtt bármelyiket alulértékelnénk, nem árt tudni azt sem, hogy a legújabb kutatások szerint míg az UVB-sugárzás káros hatásai fényvédett, árnyékos helyre kerülve leállnak, addig az UVA-sugárzás káros hatásai még órákig folytatódhatnak. Ugyanis az UVA képes akár sötétben is a bőrsejtjeink DNS-ét roncsoló anyagokat termelni. Elképesztő, nem? Nézzük is meg, hogyan hatnak ránk?

Hogyan hat az UVA-sugárzás?

Az UVA-sugarak állandóan jelen vannak a nap folyamán az életünkben – évszakoktól függetlenül. Akadálytalanul jutnak át a felhőkön, a szmog rétegein, de még a napernyőkön, a víz felszínén, és az ablaküvegeken is. Képesek mélyen behatolni a bőr alsóbb rétegeibe is. Így az UVA-sugarak felelősek elsősorban a bőr barnulásáért és az öregedési folyamataiért is. Leállíthatják a kötőszöveti sejtek kollagén és elasztin termelését, amelyek a bőr rugalmasságát biztosítják. Akár a DNS-t is károsíthatják, így a legsúlyosabb bőrrákot, melanomát is képesek előidézni.
Azonban a szemünkbe jutva sem színesítik meg az életünket: szaruhártya-betegségeket, retinakárosodásokat, makuladegenerációt és szürkehályogot okozhatnak. Ezért fontos a 100% UV-szűrős napszemüvegek viselése.

Hogyan hat az UVB-sugárzás?

Az UVB-sugárzás erőssége már ingadozó. A nyári hónapokban és főleg délben a legerősebb. Továbbá minél nagyobb magasságban élünk vagy nyaralunk, annál erősebben ki vagyunk téve az UVB-sugárzás káros hatásainak. A tengerszint alatt pedig észrevehetően csökken a mértéke. Így például a 420 méterrel a tengerszint alatt fekvő Holt-tenger partján fényvédelem nélkül sem lehet leégni.
Igen. Az UVB-sugárzás okozza a bőr leégését, továbbá serkenti a szervezet D-vitamin termelődését, stimulálja új melanin (UV-sugárzás ellen védő festékanyag) képződését is. Ugyan nem hatol olyan mélyen a bőrbe, mint az UVA-fény, de képes szabad gyököket is termelni a bőr felhámrétegeiben. Így a rákos sejtek elburjánzásáért az UVB-sugárzás is felelős lehet.

De mi a helyzet a kék fénnyel?

A kék fény szép csendben teszi a dolgát, mint egy láthatatlan agresszor! A számítógépek, okostelefonok és tabletek kijelzőinek negatív hatása van a bőrre, oxidatív stresszt idéznek elő a sejtekben és felgyorsítják a bőr természetes öregedési folyamatait.

A High-Energy Visible (nagy energiájú látható fény) megnevezés rövidítéséből alkotott HEV a látható fény kék és lila összetevőjét jelöli, amelyeket a napfény is tartalmaz, és ami amellett, hogy a látásunkat ronthatja, a legfrissebb kutatások szerint bőrünknek sem tesz jót.

Hogy megértsük a lényegét, egy kis fizika:

A szemmel látható fényt a 390 nm és 700 nm közötti tartományba sorolják. ennél alacsonyabb tartományba esnek az UVA és UVB sugarak. A kék fényről úgy tartják, részben átfedi az UVA sugarak tartományát, mert a kék fényt a 380-500 nm tartományban találjuk. A kék fénynek nem csak a nappali órákban vagyunk kitéve, de az elektromos eszközök is (TV, monitor, mobil, világítás) ezt a fénysugarat bocsátja ki.

A kék fény sugárzásnak vannak hasznos, és sajnos káros hatásai. Kutatások igazolták, hogy a nappali kék fény segíti szabályozni a szervezet természetes napi ritmusát, fokozzák az éberséget, memóriát, az agy kognitív funkcióit, és összességében javítják a hangulatot. Ugyanakkor éjszaka (pl. lefekvés előtt a telefonon olvasás) beavatkozik a bioritmusba, megnehezíti az elalvást, ráadásul elég agresszíven fejti ki a hatását.

A legújabb kutatások szerint hosszú távon a bőrre is kifejezetten káros hatással van. A kék fény a bőr legmélyebb rétegeibe, teljesen a bőraljáig is képes behatolni, beavatkozik a sejtek fejlődésébe, oxidatív stresszt okozva gyorsítja a bőr öregedését, hosszú távon ráncok, barna foltok, bőrszárazság alakulnak ki.

A csavar ott van a dologban, hogy amíg az UV sugárzással szemben a bőröd napégéssel reagál - így figyelmeztet a bajra - addig a kék fény nem okoz azonnali látható elváltozást a bőrön, csak hosszú távon. Ezért nyugodtan hívhatjuk csendes agresszornak is.

Ráadásul egyre nagyobb és nagyobb sugárzásnak vagyunk kitéve, ha csak azt vesszük figyelembe, hogy több mint 6 órát töltünk monitorok, telefonok képernyője előtt. Ezért is fontos, a bőröd nappali védelme a kék fény okozta idő előtti öregedés elleni küzdelemben!

De lássuk pontosan hogyan is hat a bőrödre?

Sejtszinten roncsolja a bőr szerkezetét, szabadgyököket képez, így segíti elő:

  • a bőröregedést
  • a bőrpírt
  • a bőrszárazságot
  • az oxidatív stresszt
  • pigmentfoltokat
  • zavart a kollagén és az elasztin struktúrában

Mit mutat meg az SPF szám?

A fényvédők SPF (Sun Protection Factor) száma megmutatja, hogy az UVB-sugarak mekkora mértékét engedi át az adott termék. Például:

  • egy SPF 10-es fényvédő az UVB-sugárzás 1/10-ét engedi át, azaz a 90%-át kiszűri
  • egy SPF 30-as fényvédő már csak az UVB-sugarak 1/30-át engedi át, vagyis a 97%-át kiszűri
  • egy SPF 50-es fényvédő pedig az UVB-sugarak 1/50-ét engedi csak át, tehát a 98%-át kiszűri

Látható, hogy mindössze 1%-nyi a különbség az SPF 30 és az SPF 50 fényvédők védelmi szintje között, míg árban nem ez a jellemző. Továbbá az is látható, hogy egy 50-es faktorszámú fényvédő nem 5-ször jobb, mint egy 10-es. Korábban voltak 100 faktoros fényvédők is, de pont a teljes védelem illúziójának keltése miatt az EU ma már nem engedélyezi, hiszen nincs 100%-os védettség leégés ellen. Az SPF értékek meghatározását ugyanis szigorúan vett, független hatósági vizsgálatok eredményei alapján lehet csak a termékeken feltüntetni.

Mennyi ideig adhat védettséget egy fényvédő?

Azt is megmutatják ezek az SPF számok, hogy meddig tartózkodhatunk velük biztonságban a napon. Ehhez érdemes ismernünk a bőrünket. Bőrtípustól függően rendszerint 5-30 perc alatt leéghet egy ember bőre – fényvédelem nélkül. A szeplős, fehér bőrű, vörös hajú emberek akár 3-5 perc alatt lepirulhatnak, míg a kreol bőrű, fekete hajú emberek csak 30-40 perc után.
Vegyünk egy példát! Ha mondjuk mindenféle védelem nélkül 10 perc alatt bőrpírt okoz neked a napsugárzás, akkor az azt jelenti, hogy egy SPF30-as faktorszámú fényvédővel 10 perc x 30 SPF = 300 percig napozhatsz anélkül, hogy leégnél. Vagyis 5 órán át védelmet ad, míg egy 15-ös faktorszámú fényvédővel mindez csak fele ennyi ideig tartana.
A végeredményt azonban nem szabad készpénznek venned, hiszen a nap erőssége, a felkent fényvédő mennyisége, vagy a víz hatása is befolyásolhatja, hogy mennyi ideig védi a bőrödet valójában a termék.

Mit mutat a PPD érték?

Az SPF érték mellett ma már egyre több fényvédőn találkozhatunk a PPD (Persistent Pigment Darkening) értékkel is. Míg az SPF érték az UVB-sugarak elleni védelem, addig a PPD érték az UVA-sugarak elleni védelem szintjét mutatja meg. Például a 10-es PPD az UVA-sugarak 10%-át engedi át, vagyis a 90%-át kiszűri, és az már jónak számít. Egy EU-s szabály szerint a fényvédők PPD-jének legalább az SPF értékük egyharmadának kell lenniük. Vagyis egy SPF 30-as fényvédőnek minimum PPD 10-es értékkel kell rendelkeznie. Jó tudni, igaz?

Hogyan sminkelj fényvédő használata után?

Gyakori kérdés, hogy elég-e csak fényvédő alapozót használni. Sajnos nem elég, mert abból nem lehet olyan mennyiséget felkenni, amely kellő védelmet nyújtana leégés ellen. Mit tehetsz?
Ugyan már a legtöbb fényvédő hidratáló alapú, azért az arcod alapos megtisztítása és hidratálása után egy C-vitaminos arcszérum kellően megágyaz egy természetes fényvédő arckrém hatékonyságának. A natúr fényvédő arcra felkenése után azonban várj legalább 10 percet, mielőtt gyengéd mozdulatokkal elkezded felvinni az alapozód. Ne dörzsöld, és ne nyomkodd az arcbőröd, inkább használj ecsetet a felvitelhez! Ugyanis nem javasolt a fényvédőt semmivel sem keverni, mert az csökkentheti a hatékonyságát. Csak használd önállóan 10 perc eloszlási idővel.
Érdemes megjegyeznünk, hogy a faktorszámok nem adódnak össze. Ha egy SPF 30-as fényvédő főlé egy SPF 20-as alapozót kensz, akkor a védelmed nem lesz SPF 50-nek megfelelő, hanem maximum SPF 30 szinten marad.

Mennyi fényvédőt használj?

A felmérések alapján nem jellemző, hogy annyi fényvédőt használnánk, amennyi szükséges lenne. A szakemberek 2 mg fényvédőt javasolnak négyzetcentiméterenként. Mekkora mennyiség ez hétköznapi mércével? Körülbelül 1/4 teáskanálnyi fényvédő arcra, és 6 teáskanálnyi egy binikis testre.
Ez a mennyiség ugyan tetemesnek tűnhet, de erre a mennyiségre vannak kalkulálva az SPF értékek! Te ennyit szoktál felkenni? És egy nap hányszor?

Tényleg újra kell kenned páróránként?

Fontos tudni, hogy a fényvédő hatékonysága idővel arányosan csökken, még akkor is, ha nem tartózkodsz közvetlenül a napon. Amúgy is izzadsz, forgolódsz a napágyon, vízben ázol, törölközöl stb. Az idő előrehaladtával egyre kevésbé vagy védett az UV-sugarak káros hatásaival szemben, így javasolt megújítani a fényvédelmed. Ha napon tartózkodsz, akkor 2-3 óránként érdemes újrakenni a bőrödet.

Mi van akkor, ha ablak mellett ülsz?

Az ablaküveg a leégésért felelős UVB-sugarakat nem engedi át, azonban a bőröregedésért felelős UVA-sugarakat sajnos igen. Ez igaz az autók és a tömegközlekedési eszközök szélvédőire és üvegfelületeire is. Többnyire nem képesek 100%-ban kiszűrni az UVA-sugarakat. Erre ügyeljünk! Ezért ablak mellett ülve használjunk fényvédőt és napszemüveget, vagy 100% UV-szűrős védőfóliákat!


Mit tudsz tenni?

Használj széles spektrumú fizikai fényvédőt UVA/UVB (a fizikai fényvédő a bőr felszínén akadályozza meg a káros sugarak bőrbe jutását).

A fényvédődbe mindenképp legyen sejtszintű védelem, és sok-sok antioxidáns.

Nagyon sok olyan összetevő létezik, ami segíti a bőr védekezését a kék fény ellen.

Gátolja az öregségi foltok megjelenését a bőrödön, sőt a meglévőket is csökkenti!

Fiatalon tartja a bőröd szerkezetét, nem engedi, hogy a sejtek gyorsuló ütemben meginduljanak a öregedés útján.

Megelőzi a bőrpír és a bőrirritáció kialakulását.

Mit tegyél, ha leégtél a napon?

Barnulás helyett leégés? Reméljük, hogy ez nem fog megtörténni, de ha mégis, akkor a következőket érdemes tenned:

  • Tartózkodj a további közvetlen napsugárzástól. Menj fedett, árnyékos helyre!
  • Hűtsd le a megégett területet hideg vizes borogatással, de ne jéggel! Ne sokkold a bőröd, mert további bőrkárosodást okozhatsz!
  • Ha sikerült a bőröd felhólyagosodása nélkül megúsznod a napkárt, akkor kend be a kellemetlenül húzódó, fájdalmasan égő bőrt napozás utáni bőrrnyugtatóval! Ügyelj arra, hogy ne tartalmazzon semmilyen irritáló anyagot (alkoholt, illatanyagokat). Íme egy gyógyító erővel ellátott Bio napozás utáni olaj, amely szúnyogcsípések és horzsolások esetén is eredményesen bevethető. Bőrregeneráló gyógynövényei, mint a gyógyhatású aloa vera, a fertőtlenítő teafa, a baktériumölő kókusz, a gyulladáscsökkentő jojoba, a fájdalomcsillapító borsmenta, a fertőzésgátló zsálya, a bőrnyugtató mandula és a hidratáló avokádó olaja természetes E-vitaminnal feldobva hűsítik és nyugtatják a felhevült bőrt. Üdítően hangzik, ugye? Ez a napozás utáni krémek királynője, amely a napégés hámlás, és a napégés utáni viszketés kezelése során is hatékony.
  • Ha felhólyagosodott a leégett bőröd, akkor tiszta kötéssel fedd le, hogy elkerüld az elfertőződést, és rendszeresen ellenőrizd, figyeld!
  • Ha szédülnél, émelyegnél, felszökne a lázad, erőtlennek éreznéd magad, túl gyorsan verne a szíved, levegő után kapkodnál, kiütések jelentkeznének, elfertőzött hólyagok súlyosbítanák a helyzeted, akkor mindenképp fordulj orvoshoz!

Hőségben 11-15 óra között húzódj árnyékba,
öltözz fel, viselj kalapot és UV-szűrős napszemüveget,
és használj legalább 30-as faktorú fényvédőt!

Mi hiszünk abban, hogy az egészséges bőr védelme érdekében az otthoni, mindennapos ápolás alappillére a fényvédők használata. Fordulj hozzánk bizalommal, hogy a számodra legmegfelelőbb készítményt tudjuk ajánlani, amelyet be is szerezhetsz nálunk!